Diamant a jeho alternatívy: Aký je medzi nimi rozdiel?

V BISAKU sme dlho hľadali alternatívy prírodného diamantu, za ktoré by sme sa mohli naozaj postaviť a boli s ich kvalitou spokojní. A našli sme. Sú nimi laboratórny diamant a moissanit. O čo ide a aký je medzi nimi rozdiel?

Najskôr niečo o diamante

Diamant je prírodný minerál, ktorý sa ťaží zo Zeme. Na Mohsovej stupnici tvrdosti má číslo 10, čo znamená, že je to najtvrdší známy minerál. Známy je aj vysokým leskom a odrazivosťou svetla.  Zásadný je brus diamantu, čo je proces, pri ktorom sa diamanty brúsia do rôznych tvarov a veľkostí, aby sa zvýraznila ich krása a lesk. Diamantový brus je zložitý proces, ktorý môže trvať niekoľko týždňov a vyžaduje skúsených remeselníkov.

Zákazníci často zamieňajú pojmy diamant a briliant. Briliant je výsledkom kvalitného diamantového brúsenia s vysokým leskom a odrazivosťou svetla. Kvalitu diamantov tiež hodnotíme podľa niekoľkých faktorov, ako sú farba, čistota a karátová hmotnosť.

Diamant z laboratória

Laboratórny diamant je synteticky vytvorený kameň, ktorý vzniká v špeciálnych laboratóriách. Jeho tvorba sa začína zárodkom diamantu. Toto diamantové semienko prechádza extrémnym tlakom a vysokou teplotou viac ako 1 500 °C. Pod tlakom a v teple sa mení na väčší a väčší diamant. Proces môže trvať až niekoľko dní, počas ktorých sa postupne vyvíja diamantový kryštál.

Tieto diamanty majú úplne rovnaké fyzikálne a chemické vlastnosti ako prírodné diamanty. Hlavný rozdiel je ich pôvod. Vďaka laboratórnej výrobe sú diamanty lacnejšie a majú menší ekologický dopad. Aj preto ich v BISAKU dielni tak radi používame.

Oslnení Moissanitom

Moissanit je syntetický kremeň, ktorý bol prvýkrát objavený v meteorite v roku 1893. Dnes sa moissanit vyrába umelo a používa sa ako alternatíva diamantu. Prečo je taký obľúbený? Moissanit je takmer taký tvrdý ako diamant. Na Mohsovej stupnici sa radí k hodnote 9,25 až 9,5. Vďaka tejto výnimočnej tvrdosti a odolnosti proti nárazom sa môžu nositeľky šperkov s moissanitom tešiť z ich kvality a krásy veľa rokov –⁠ rovnako ako je to pri prírodnom a laboratórnom diamante. Zároveň moissanit dokáže lámať svetelné lúče rovnako ako diamant, má teda vysoký lesk.

Vzhľadom na laboratórnu výrobu je jeho cena oproti diamantu oveľa nižšia. Zároveň sa moissanit v laboratóriu jednoduchšie vyrába vo väčších veľkostiach, zatiaľ čo diamanty väčšie než jeden karát sú omnoho vzácnejšie a tak aj výrazne drahšie.

Nech už si z BISAKU odnesiete šperk s akýmkoľvek drahým kameňom, môžete si byť istí, že ide o najvyššiu možnú kvalitu. A tiež môžete počítať s tým, že sa na výrobe vášho šperku podieľali tí najlepší zlatníci, ktorí doň vniesli obrovskú pozornosť a lásku.

SLEDUJTE, ČO JE U NÁS NOVÉ

Pošleme vám zdarma katalóg

Zadajte svoj e-mail a už o pár dní môžete listovať
40 tlačenými stranami nového katalógu BISAKU.